Dla kogo przeznaczony jest nasz kurs?
Szkolenie skierowane jest do wszystkich osób, które będą obsługiwały suwnice, podnośniki słupowe lub wciągarki, niezależnie od rodzaju ładunku. Kurs skierowany jest również do kierowników i przedstawicieli ds. BHP, którzy powinni być w stanie zaplanować pracę z urządzeniami podnoszącymi i w ich pobliżu. Podczas pracy z ciężkimi ładunkami przy użyciu suwnic lub wciągarek wymagana jest dobra wiedza i umiejętność oceny sytuacji.
Podczas szkolenia z zakresu bezpiecznego podnoszenia poruszymy wszystkie aspekty pracy i przekażemy wiedzę na temat oceny ryzyka i planowania, hakowych, sygnalistów, osprzętu do podnoszenia, kątów podnoszenia i maksymalnych obciążeń, codziennej kontroli urządzeń podnoszących i osprzętu do podnoszenia, a także przepisów prawnych, regulacji, norm itp.
Zapobiegnij wypadkom dzięki szkoleniu w zakresie bezpiecznego podnoszenia
Aby w jak najlepszy sposób zapobiegać wypadkom związanym z używaniem suwnic i aby pracownicy potrafili wykonywać bezpieczne podniesienia, powinni oni przejść dobre szkolenie skoncentrowane na wszystkich aspektach pracy.
Co mówi prawo?
Od 1 lipca 2007 r. wymagania stawiane pracodawcom są znacznie bardziej rygorystyczne. Zgodnie z AFS 2006:6 § 29, urządzenia do podnoszenia mogą być używane tylko przez osoby zaznajomione z daną pracą oraz posiadające wiedzę teoretyczną i praktyczną umożliwiającą bezpieczne użytkowanie. Niezależnie od sektora i sytuacji, w której odbywa się podnoszenie, i niezależnie od rodzaju ładunku.
Dotyczy to wszystkich osób, które obsługują suwnice lub inne urządzenia podnoszące i wykonują podniesienia za ich pomocą. Jak również osób pełniących rolę hakowego lub sygnalisty oraz łączącej urządzenia podnoszące ze osprzętem do podnoszenia. AFS 2006:6
Szkolenie kończy się egzaminem pisemnym.
Wymagania wstępne/podstawowe: ukończone 18 lat.
Dokumentacja – elektroniczne świadectwo ukończenia szkolenia i certyfikat (karta plastikowa).
Nowy standard dla dźwigów
Szkolenie dźwigowe dla dźwigów opiera się na normie SS-ISO 23853:2006, która została obecnie zastąpiona przez SS-ISO 23853:2020. Nowa norma jest dostępna w języku angielskim i nie została jeszcze przetłumaczona na szwedzki. Sprawdziliśmy standard, aby sprawdzić, czy istnieją jakiekolwiek odchylenia, które mogą mieć wpływ na edukację i powiązane materiały edukacyjne.
Udało nam się jednak stwierdzić, że nie ma to wpływu na edukację. To z kolei oznacza, że materiały edukacyjne w obecnym typie nie wymagają aktualizacji.
Zmiany w nowym standardzie są nieliczne i mają niewielki charakter. Stosunkowo wyraźnym przykładem zmiany w nowym standardzie jest usunięcie części, która przetwarza sygnały flagowe dla osoby, która ma pełnić funkcję sygnalisty, ale zdecydowaliśmy się zachować tę część.
W końcu mamy efekt, który korygujemy, czyli aktualizację certyfikatu dla żurawia tak, aby nawiązywać do najnowszego standardu. Certyfikat dla naszej usługi poligraficznej został już zaktualizowany.
SS-ISO 9926-1 Szkolenie operatorów dźwigów (dostępne na stronie internetowej SIS)
SS-ISO 23853 Szkolenie sprzęgów ładunkowych i sygnalizatorów (dostępne do zakupu na stronie internetowej SIS)